Okiem reportera



Mam psa Szilę.
Lubi spać.
Spacerować.
Lubię się z nią bawić.
Lubię z nią leżeć.
Ma kolegów i koleżanki psy.
Lubi coś gryźć.
Lubi słuchać muzyki, ale nie głośno.
Lubi się kąpać.
Lubi jeść ludzkie jedzenie.
Lubi pić.

I lubi być czesana.

Piotr, 2a


2016/2017


"Dzień Dziecka"


W Dzień Dziecka 4a spotkała się ze swoimi "odświętnymi przyjaciółmi" z Domowej Szkoły Pozytywki. W Parku Grabiszyńskim odbył się piknik! Strzelaliśmy z łuku, robiliśmy ogromne bańki z płynu, który posiada tajemną recepturę:) i oczywiście raczyliśmy się piknikowym menu.  Na zakończenie spotkania odprowadziliśmy naszych pozytywnych znajomych na przystanek, a po drodze zjedliśmy pyszne lody na Krzyckiej:)
To był radosny dzień dla 4a, w której ujawniły się talenty łucznicze oraz bańkarskie:)


"Zbliża się Dzień Mamy"



"Jaka jest moja mama?"
Moja mama ma na imię Anita. Bardzo Ją kocham i ona mnie! Dba o mnie każdego dnia. Jest bardzo wrażliwa i uczuciowa. Jest po prostu wspaniała i bardzo kochana!
Krzyś, 2d


Moja mamusia ma na imię Agatka, jest ładna i dba o mnie. Bardzo chce, żebym dobrze się uczyła i była pilną uczennicą. Moja mama bardzo lubi kolorowe kwiatuszki i uwielbia jeździć na naszą działkę. Przepadam za „babskim dniem” z mamą, wtedy jadę na zakupy, pyszne lody i zdrowy obiadek.
Bardzo kocham swoją mamusię!
Zuzia, 2d


Moja mama ma na imię Dagmara. Jest bardzo piękna i młoda.  Z wykształcenia jest logopedką. Marzy o ciszy, spokoju i porządku. Moja kochana mamusia lubi mnie rozpieszczać i bardzo mnie kocha. 
Maja, 2d


Moja mama jest bardzo piękna i dobra. Ma brązowe włosy i oczy. Bardzo kocham swoją mamę. Lubię z nią spacerować i miło spędzać czas. Moja mamusia smacznie gotuje.
Iana, 2d

***



"Czy konkurs przejdzie do historii ?"

 28.04.2016 r. odbył się quiz historyczny. Uczniowie z klas czwartych i piątych zostali przydzieleni do różnych kategorii, na przykład :
  1.  test o symbolach narodowych
  2.  przebranie się za postać z dawnej epoki
  3.  rozpoznawanie postaci na obrazie Jana Matejki
  4.  rozpoznanie dawnych pieśni narodowych 
Konkurs był zorganizowany z okazji Dnia Flagi oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przeprowadzony został w szkole przez Panią Karolinę Wyszomirską i Panią Grażynę Warchoł. Drużyny podchodziły do stolików i losowały pytania lub wypełniały testy z zadaniami. Zwyciężyła klasa 4a. Quiz został zorganizowany, aby upamiętnić ważne wydarzenia, a przede wszystkim po to, by uczniowie czegoś się o nich dowiedzieli.

Julia S., 5a
 

***

"Ciekawe zajęcia w Centrum Inicjatyw Wszelakich"


Klasa 1c i 1b były na ciekawych zajęciach w ramach "Szkoły w mieście" w Centrum Inicjatyw Wszelakich ul. Zakrzowska 29 we Wrocławiu. Dzieci tworzyły ptaszki z filcu, robiły samodzielnie ciasteczka oraz samodzielnie eksperymentowały z różnymi cieczami. Sami zobaczcie jaka była zabawa .

 

"Wizyta uczniów klasy 4a w szkole POZYTYWKA"

Uczniowie naszej szkoły spotkali się z uczniami wolnej szkoły. 
Oto wrażenia z wizyty w Pozytywce:

Relacja Dominiki i Weroniki
Relacja Hani i Matyldy 
Relacja Dominika i Filipa 
Relacja Klary 
 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Pozytywki:
https://goo.gl/photos/6T1fxhRSYH4AcQix8


 "Konno przez świat"


Interesuję się jazdą konną. Konno jeżdżę od niedawna. Konie dzieli się na przykład na : kuce małe, kuce średnie i kuce duże. Ja na razie jeżdżę na kucu średnim. Jeździłam w gospodarstwie agroturystycznym, a od dwóch miesięcy jeżdżę na Partynicach. Według mnie jazda konna ma wiele zalet między innymi :

    rozrywka

    uprawianie sportu

    kontakt ze zwierzęciem

Konno można jeździć różnymi sposobami :

    na lonży*

    lub w zastępie**

    Na Partynicach są też grupy sportowe, na których można nauczyć się skakać konno albo jak zajmować się koniem, czyli jak go wyczyścić itp.

*Jazda na loży [lonżowanie], - czyli pozwalanie koniu biegać na grubym sznurze [lonży].

**Jazda w zastępie - jazda kiedy koń jedzie za koniem. Zastęp może liczyć od 2 osób po nieskończoność  :-)

Julia, 5a

Galeria zdjęć: Konno przez świat



"Legendy polskie"


            W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy IV b na lekcjach języka polskiego realizowali projekt poświęcony legendom polskim. Ich pomysłowość nie miała granic. Były plakaty, magiczne księgi, były też prezentacje multimedialne. Nie zabrakło nawet przedstawienia w wykonaniu chłopców. Przebrani za Lecha, Czecha, Rusa oraz orła odegrali w znakomity sposób legendę o początkach państwa polskiego. Dzięki samodzielnemu przygotowaniu materiałów uczniowie mogli jeszcze lepiej poznać legendy o smoku, nie tylko wawelskim, ale także i tym występującym w innych kulturach. Powodzeniem cieszyła się też legenda o Bazyliszku.





"Wielkie święto w 4a"




"Książki naszych marzeń"

         Dzieci z klasy 2f i 3b  uczestniczyły w ciekawych lekcjach z wykorzystaniem nowych książek (serie: "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka i Heleny Willis oraz "Dzieciaki świata" i "Zwierzaki świata" Martyny Wojciechowskiej). Uczniowie z klasy 2c i 3d, w ramach projektu, napisali bardzo ciekawe opowiadania inspirowane serią "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Wszystkie opowiadania znajdują się w bibliotece szkolnej, a część z nich na stronie głównej naszego bloga. Dzieci z klasy 1c zrealizowały dwa interesujące tematy z wykorzystaniem nowych książek:  "Na stadionie" oraz "Legendy polskie".

Klasa 3b, temat: Zwiedzamy świat z Martyną Wojciechowską



***


"Wrocław Europejską Stolicą Kultury"

Z okazji otrzymania przez Wrocław prestiżowego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w naszej szkole odbył się uroczysty koncert inaugurujący ten rok. Wystąpili uczniowie z różnych klas, każdy z nich przygotował i zaprezentował jeden utwór. Na zakończenie wystąpił zespół "Bum bum rurki".

***



"Walentynki"


       W naszej szkole samorząd z okazji walentynek zorganizował pocztę walentynkową.

Polegała ona na tym, że chętni uczniowie przygotowywali walentynki dla wybranych osób. Walentynek było bardzo dużo. Więc najpierw należało je posegregować. Zrobiły to uczennice z klasy 5a. Posegregowane walentynki były rozdawane w poszczególnych klasach. Otrzymane walentynki wywoływały radość lub sensacje czy też zdziwienie.

Julia i Ewa, 5a


"Moje ferie"


          Niedawno skończył się czas "dwutygodniowej niedzieli " - ferii. Ja spędziłam ferie bardzo przyjemnie.

  Pierwszy tydzień jeździłam konno, na łyżwach i odpoczywałam od szkoły. W drugim tygodniu miałam sześciogodzinne treningi taneczne. Poznałam tam wiele stylów tanecznych. Pod koniec warsztatów był występ, dzięki któremu mogliśmy zaprezentować to, czego się nauczyliśmy.
Julia, 5a
***


"Ferie"

    Byłam na Dominikanie w mieście Punta Cana. Było 29-30 stopni Celcjusza, było bardzo ciepło. Była to inna strefa czasowa. Gdy w Polsce był dzień na Dominikanie była noc.

Maja, 2d
***

"Klasowy kalendarz"



    Dzisiaj na lekcji wychowawczej wspólnie robiliśmy kalendarz. Na dużych kolorowych kartkach przyklejaliśmy nasze zdjęcia z wycieczek i różnych wydarzeń klasowych. To była bardzo wesoła i kolorowa lekcja.
    Na mojej kartce z kalendarza znalazły zdjęcia z kręgu, gdzie widać naszą laskę głosu. Na tej żółciutkiej kartce nie mogło zabraknąć miejsca na fotografię soczystych jabłek - które kojarzą się z lipcem.

Marika, 4a

***


"Warsztaty z planowania metodą Daltona"


     22.01.2016 r. w klasie 4a podczas godziny wychowawczej odbyły się warsztaty z planowania. Odwiedziła nas Pani Magda Walkowiak, która specjalizuje się w szkoleniach z tego tematu. Na początek rozmawialiśmy o wolności i samodzielności. Wypisywaliśmy nasze skojarzenia z podanymi słowami.
      Wszystkim się bardzo podobało, a naszym zadaniem domowym było zaplanowanie swojego wymarzonego dnia, podczas którego znajdziemy czas na obowiązki i przyjemności, a najlepiej jak połączymy wszystko ze sobą.

       Uważam, że warsztaty były dobrze zaplanowane!:)

Iga, 4a

***

Magiczny czas

        Czas Świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy, ponieważ panuje wtedy magiczna atmosfera, wszyscy są dla siebie mili i życzliwi. Jest to też czas, kiedy ubieramy choinki, szykujemy się do kolacji wigilijnej, śpiewamy kolędy i dzielimy opłatkiem.
Ten magiczny okres można było też zaobserwować w naszej szkole. Odbyło się wiele konkursów. Jednym z nich był koncert kolęd w języku angielskim. Polegał on na wykonaniu w języku angielskim wybranej przez siebie kolędy. Uczniowie najczęściej śpiewali Jingle bells. Pierwsze, drugie i trzecie miejsce w tym konkursie zajęli uczniowie z klasy 5a.
Odbył się też drugi konkurs, który polegał na tym, że uczniowie wykonywali kolędy wspólnie z nauczycielami. Podczas tego koncertu nie tylko śpiewano, ale także grano na instrumentach.
Tuż przed świętami zostały wystawione jasełka. Przygotowali je pani Magda Sutor razem z księdzem, a wystawili uczniowie z klas piątych. Przedstawienie pokazywało jak nauczyciele wybierali się do Betlejem. Każdy z nich ofiarował Dzieciątku dar, na przykład informatyk dał komputer, matematyk liczydło, wuefista telewizor.
W każdej z klas odbywała się Wigilia.

Ewa, 5a



***




Igor, 5a


***

Temat niespodzianka na lekcji języka polskiego w 4c

"W świecie koni"
        
             Konie nie mówią ani po angielsku, ani po polsku. Jednak po niektórych znakach można poznać, że koń jest: przestraszony, zainteresowany, ospały, zmęczony, podniecony, dumny, zadowolony, zły czy radosny.
           W listopadzie nauczycielka języka polskiego pani Bożena Andrzejewska zaprosiła swoją koleżankę, panią Agatę, jako temat niespodziankę. Pani Agata, która okazała się znawczynią koni, opowiedziała nam o języku, który nam i koniom jest znany. Pierwsze powiedziała o uszach. Wyjaśniła nam, że jak są nisko do tyłu oznacza to złość lub ostrzeżenie przed czymś. Innym sposobem porozumiewania się koni ze sobą nawzajem i z nami jest pozycja chrapek. Kiedy koń ma otwarte szeroko chrapki to oznacza, że jest zainteresowany tym, co się dzieje. 
          Podobało mi się to w jaki sposób pani Agata opowiedziała nam o koniach. Mówiła bardzo jasno i prosto tak, żeby każdy kto uczestniczył w tym spotkaniu mógł zastanowić się, czy na Partynicach nie poprzyglądać się jak koń ma położone uszy czy ogon. Od dawna język polski nie minął nam tak szybko i ciekawie.
            Klasa 4c słuchała uważnie, co pani Agata ma nam do powiedzenia, od czasu do czasu ktoś zadawał pytania, a pani z chęcią na nie odpowiadała. Po tym spotkaniu pani Bożena nie żałowała swojej decyzji, wręcz przeciwnie, bardzo była zadowolona z zachowania 4c. Mnie bardzo się podobało to spotkanie i chciałabym, żeby takie niespodzianki odbywały się częściej.
 
Zosia, 4c

Lena, 4c
Pani Agata opowiada uczniom o zwyczajach koni.

***

Lekcja w muzeum

              Na początku grudnia klasy Va i Vb wybrały się do Muzeum Narodowego. Podczas wizyty mieliśmy okazję obejrzeć obrazy związane z różnymi porami roku. Kustosz opowiadał o tym, jaką techniką malarską zostały wykonane i co przedstawiają. W muzeum widzieliśmy też posągi. Wycieczka była ciekawa, ale mimo wszystko nie przepadam za zwiedzaniem muzeów.
Ewa, 5a




***

Teatralne ABC

              W piątek 4 grudnia uczniowie klas IV i V naszej szkoły wyszli do Radia i Telewizji na przedstawienie pod tytułem „Teatralne ABC”.
Na początku przedstawienia aktorzy grali grecką sztukę „Antygonę”. Niestety, jej przebieg zakłócił młody człowiek, który wbiegł na scenę. Nie miał on szacunku do aktorów ani teatru za co został ukarany  cofnięciem się w czasie. W przeszłości nie był przez nikogo widziany ani nie mógł wrócić do współczesności. Zauważono go dopiero wtedy, kiedy przebrał się w strój otrzymany od Arlekina. Potem zrozumiał, że teatr może być ciekawy, zwłaszcza, że sam zagrał rolę i tym samym uratował teatr przed zagładą.
             Uważam, że przedstawienie było interesujące i pokazało widzom, że pracę aktorów oraz teatr należy szanować.
Ewa, 5a


Teatralne ABC

Zosia, 4c


***

Kopalnia wiedzy

          Z okazji pierwszych czerwonych pasków w Szkole Podstawowej nr 16 uczniowie klas piątych pojechali na darmową wycieczkę do kopalni w Bochni. Odbyła się ona 3 i 4 października. Podczas tego wyjazdu uczniowie mieszkali w kopalni  i mieli wspaniałe atrakcje. Między innymi: wielką zjeżdżalnię, plac zabaw, boisko do koszykówki i piłki nożnej. Może nauka się opłaca?

Julia, 5a




***
Andrzejkowa dyskoteka

       W środę 25 listopada została zorganizowana niesamowita dyskoteka dla klas piątych. Impreza odbyła się dzięki pani Magdzie Sutor i pani Karolinie Wyszomirskiej. Dyskoteka miała tematykę andrzejkową i były na niej nie tylko tańce, też konkursy i wróżby.
Julia, 5a


*** 





 Dzielnica Czterech Wyznań



 Dzielnica Czterech Wyznań - miejsce spotkań, dialogu, wzajemnego szacunku i... wielu niezapomnianych doznań kulinarnych.

Znajduje się w centrum Wrocławia, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku.

O jej unikalnym charakterze decydują wspaniałe zabytki architektury sakralnej. W odległości zaledwie 300 metrów znajdują się: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, Synagoga pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej.

16 listopada 2015 roku odbyła się wycieczka klas piątych do Dzielnicy Czterech Wyznań. Pozwolił na to projekt „Edukacja w miejscach pamięci”. Uczniowie poruszali się komunikacją miejską. Piątoklasistom bardzo spodobała się wycieczka. Podczas tego wyjścia zdobyli wiedzę na nieznane im jeszcze tematy…
Julia, 5a
*** 

Ankieta "Dobro i zło"


W ostatnim tygodniu października przeprowadzono krótką sondę na temat dobra i zła. Na pytania zadane przez uczennice klasy 5a odpowiadali uczniowie z innych klas piątych. Ich odpowiedzi zebrano, aby dać ogólny zarys tego, co jest dobre i złe.
Ankieta „Dobro i zło”

Czy uważasz, że nasze miasto jest bezpieczne ?

- Nie, ponieważ słyszałam złe opowieści o tym mieście.

Czy sądzisz, że świat ogarnia zło?

- Myślę, że tak, bo ludzie wpadają w nałogi i czynią zło.

Jak zachowuje się dzisiejsza młodzież ?

- Gra na tabletach, komórkach i jest od tego uzależniona.

Czy łatwiej być złym czy dobrym i dlaczego ?

- Złym, bo zło łatwiej przychodzi, ale staramy się być dobrymi.

Kto według Ciebie jest dobry i dlaczego ?

- Uważam, że ja, bo nie wyrządzam nikomu krzywdy.

Co według Ciebie jest złe ?

- Jak na przykład ktoś czegoś nie szanuje.


 Julia, 5a



***


Tęcza

           W środę 18 listopada wracając ze szkoły do domu, widziałam podwójną tęczę. Pierwsza miała wyraźne kolory, a druga była nieco bledsza. Zaskakujące zjawisko bardzo mi się spodobało, dlatego postanowiłam wraz z mamą uwiecznić je na zdjęciach.
Zapraszam do galerii.
Olga, 2d











Dzieci z klasy 3b i 4b podczas pobytu w świetlicy również widziały tęczę i były nią zachwycone. Wszystkie patrzyły przez okno i krzyczały - O, tęcza!
Natalia, 4b



***



Spotkanie z autorem książek

       Andrzej Żak pisał książki dla dorosłych, lecz dwóch pisarzy Alfred Szklarski i Jan Sztaudynger przekonali go, by pisał dla dzieci. Kiedyś miał bibliotekę, w której znajdowało się 8 tysięcy książek i wszystkie je przeczytał. Pierwszą książkę dla dorosłych napisał w  wieku 25 lat, a dla dzieci w wieku 30 lat. Jego bardzo popularna książka pt. Dziwny tydzień została wydrukowana w milionie egzemplarzy. Bohdan Butenko ilustrował - między innymi - właśnie jego książki. Pomimo starszego wieku, napisał wiele cudownych książek, np.: Archipelag, Bractwo Szkarłatnych Liter, Brajan i ogniowe smoki, Gwiazda zero, Olimpiada zwierząt, Kapelusz kapitana Drake'a (najnowsza książka) i wiele innych.

Hania C., Iga, Marcelina, 4a



Spotkanie z pisarzem Andrzejem Żakiem

 
Lena, 5a



Andrzej  Żak

          Pierwsze książki Andrzeja Żaka były dla dorosłych, dwóch pisarzy namówiło go do pisania książek dla dzieci i młodzieży. Pan Andrzej opowiadał nam jak został pisarzem. Pierwszą książkę napisał gdy miał 25 lat. 
Ostatnio napisał książkę pt.: Kapelusz kapitana Drake'a. Fragmenty powieści, które przeczytał autor większości bardzo się podobały. Inne części, o których opowiadał też są na pewno ciekawe. Druga część Kapelusza kapitana Drake'a nosi tytuł Armarilla i weekend w kapeluszu, trzeci tom jest jeszcze w pisaniu.
Napisana przez pana Andrzeja Żaka książka Najdziwniejszy tydzień dostała się na złotą listę "Cała Polska czyta dzieciom". 

Olga, 4c




Andrzej Żak

      Pewnego dnia w naszej szkole zagościł pan Andrzej Żak. Pan Andrzej jest pisarzem. Pierwsza jego książka była dla dorosłych, ale jego przyjaciele namówili go do pisania dla dzieci. Pan Andrzej ciekawie opowiadał nam o początkach jego pisania, wspomniał także o tym, że miał bibliotekę, w której mieściło się ponad 8 tysięcy książek i wszystkie je przeczytał. Jego książki to miedzy innymi "Kapelusz Kapitana Drake'', "Władca Czasu", "Najdziwniejszy tydzień" i wiele innych. Warto przeczytać każdą z nich, zachęcam Was do tego.
Maja, 4b 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz