List do dzieci


Podejmij wyzwanie!

            Z dużą łatwością słowa różnego pochodzenia przenikają do naszego zasobu słów. Zostają zaadoptowane i wpisują się w nasz słownik języka codziennego. Ekologia. Ekologiczny styl życia. Światowy Dzień Ziemi. Używamy ich z dużą swobodą, ale czy zawsze wiemy co znaczą? Otóż…
            Terminu ekologia po raz pierwszy użył w 1866 rok niemiecki biolog i ewolucjonista Ernst Haeckel. Pierwotne znaczenie słowa odnosiło się wyłącznie do dziedziny nauki. Definiowano ekologię jako dziedzinę biologii zajmująca się badaniem zależności pomiędzy organizmami, a otaczającym je środowiskiem oraz organizmami między sobą.
Obecnie termin ekologia wszedł do naszego słownika potocznego i zyskał w nim pewne nowe aspekty oraz znaczenia, które odbiegają od ekologii jako nauki. Mówiąc, że coś jest ekologiczne myślimy wtedy najczęściej, że jest naturalne, oszczędne, w zgodzie z naturą, bezpieczne, wielokrotnego użytku itd. Mianem ekologiczne określamy obecnie pewne działania takie jak: segregacja odpadów, sadzenie drzew czy nieużywanie foliowych reklamówek. I to potoczne znaczenie dziś słowa ekologia jest zjawiskiem towarzyszącym nam w życiu pod hasłem ekologiczny styl życia.


Corocznie 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi uważany za największe ekologiczne święto świata. Początki miały miejsce 50 lat temu w USA. Dzień Ziemi to święto, którego celem jest podkreślenie konieczności dbania o środowisko, a także głoszenia postaw ekologicznych i wdrażania ich w nasze codzienne życie. Ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą planetę. Z biegiem lat do obchodów przyłączały się kolejne państwa. Obecnie ich liczba to 190 krajów.
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi szczególnie obchodzony jest w szkołach i przedszkolach. Co roku podczas specjalnie zorganizowanych zajęć uczniowie wychodzą na zewnątrz i razem z opiekunami oczyszczają wybrane miejsca zbierając śmieci porzucane na terenach zielonych lub chodnikach. Organizowane są wtedy wystawy poświęcone tej tematyce, olimpiady przyrodnicze czy konkursy. W wielu miastach z tej okazji organizowane jest społeczne, wspólne sadzenie drzew. Wiele stowarzyszeń na całym świecie organizuje różne manifestacje, konferencje czy pokazy. A wszystko to z dbałości o naszą planetę. Jest to bardzo ładny gest, który z pewnością wiele pokazuje i daje nam do myślenia.
W tym roku takie wydarzenia, ze względu na pandemię, nie mogły się odbyć. Ale paradoksalnie właśnie teraz Ziemia dostaje od nas wiele cennych prezentów. To, że ze względu na koronawirusa ograniczamy naszą działalność i ruchliwość, daje Ziemi zdrowy oddech.

           Ale czy tylko tego dnia powinniśmy w sposób szczególny myśleć o naszej Ziemi?
Może warto już  dziś wybrać jedną z wielu ekologicznych czynności, które wpłyną na poprawę kondycji świata wokół nas. Podejmijmy wyzwanie – sami lub wspólnie rodziną! Wybierzcie realne zadanie i przekujcie je w długofalowe działanie ucząc i pokazując na swoim przykładzie, że można, że warto i że to wcale nie wymaga od nas ogromnego poświęcenia. Jak żyć ekologicznie podpowiedzą młodym czytelnikom "Bajki w zielonych sukienkach":



Autorka Anna Mikita w bardzo przystępny sposób przybliża otaczający świat i jego problemy, pomaga zrozumieć elementy tworzące środowisko naturalne oraz czynniki, które mają wpływ na jego jakość. W poszczególnych rozdziałach, w pełnych humoru i fantazji historiach, porusza tematy związane z poszanowaniem zasobów Ziemi; śmieciami, odpadami i zanieczyszczeniami; zakupami, podróżowaniem i ochroną przyrody:


 



















      Spójrz czytelniku na problemy przedstawione w książce Anny Mikity, podejmij wyzwanie ekologicznego działania i zacznij od dziś. A być może materiał przygotowany przez National Geographic nas nie dotknie. Mapa świata na 2072 rok pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat.






Wykorzystano fragmenty książki Anny Mikity pt. "Bajki w zielonych sukienkach", którą polecamy i zachęcamy do przeczytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz