Warto przeczytać

 
Książka, którą chcemy przedstawić ma tytuł "Dynastia Miziołków". Napisała i ilustrowała ją Joanna Olech. Książka posiada 198 stron napisanych śmiesznym i fajnym językiem. Opowiada o zwariowanej rodzinie, która się ciągle kłóci i ma bardzo fajne i ciekawe przygody. Głównym bohaterem jest Miziołek. Dla ucznia klasy czwartej ciekawe w tej książce będzie odkrywanie zwariowanego świata Miziołków. Warto przeczytać tę książkę ponieważ jest zwariowana i szalona.


Laura N. i Amelka W.

***
 
W Araluen, w pewnym wieku, każdy chłopiec zostaje wybrany przez mistrza na swojego ucznia. Pod jego okiem szkoli się, by osiągnąć szczyt możliwości w konkretnej sztuce. Will, w dzień dokonania wyboru profesji zostaje odrzucony przez wszystkich mistrzów. Halt, zwiadowca, przygarnia go jednak i szkoli. Pewnego dnia nowy mistrz Willa dostaje wiadomość od przyjaciela. Wraz z podopiecznym - Willem i swoim byłym uczniem – Gilanem mają wytropić i zabić kalkary - straszliwe bestie. Czy Willowi i jego przyjaciołom uda się sprostać zadaniu? A może poniosą klęskę? Porywająca opowieść o przyjaźni autorstwa Johna Flanagana pt. „Zwiadowcy” jest jedną z najlepszych przeczytanych przeze mnie książek. Gorąco polecam i zapraszam do lektury.

***Kiedy Hal i Stig mają wziąć udział w zawodach, od których zależy ich przyszłość, trafia im się najgorsza drużyna. Na szczęście z pomocą przychodzi Thorn, jednoręki mężczyzna, który jest najlepszym wojownikiem w całej Skandii. Jednak Tursgud, ich przeciwnik nie zamierza się tak łatwo poddać. Czy Halowi i jego przyjaciołom uda się wygrać? A może przegrają?
Jeśli chcesz się tego dowiedzieć sięgnij po książkę autorstwa Johna Flanagana
„Drużyna. Wyrzutki”. Gorąco polecam.

Jakub, 4a

***

Wiktoria, 4e

***
Zachęcam Was do przeczytania książki pod tytułem  „Tajemniczy ogród”. Autorką jest Frances Hodgson Burnett, a ilustracje wykonał Robert Ingpen. Po raz pierwszy wydano ją w 1911, czyli ponad sto lat temu.

Choć lektura ma więcej niż dwieście stron to świetnie mi się ją czytało, bo jest bardzo ciekawa i posiada wiele barwnych ilustracji. Główną bohaterką jest kapryśna, mała dziewczynka – Mary Lennox, która po epidemii cholery musiała udać się do wuja Archibalda Cravena. Na początku znała tylko : służącą Martę, panią Medlock i pracującego w ogrodzie – Bena. Mary była bardzo niemiła i złośliwa, lecz zmieniła się, gdy poznała chłopca, który cały czas myślał o rzeczach smutnych i pesymistycznych. Kto to był ? W jaki sposób Mary się zmieniła ? Gdzie podziewał się wuj Archibald ?     Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w książce. Wystarczy ją wypożyczyć i przeczytać.
 
Julia S., 6a


Chciałabym Wam polecić książkę pt.: „Prawie (dobra) wróżka”. Napisała ją Janette Rallison.

Jest to opowieść o siedemnastoletniej Tansy (imię głównej bohaterki), która po okropnej przeprowadzce z Nowego Jorku zaczyna dostrzegać niepokojące ją rzeczy. Przeżyła niezapomniane spotkanie z … wróżką ! Mogła ją poprosić o spełnienie trzech, dowolnych życzeń. Przez Tansy spotkały trochę kłopotliwe przygody. Jakie? Tego dowiecie się czytając tą książkę.

Dzięki tej opowieści możemy zrozumieć, że nasze nieprzemyślane decyzje będą miały zaskakujące konsekwencje.

                                                                                                                

Julia S., 6a

 ***

Ostatnio wypożyczyłem ze szkolnej biblioteki książkę pt.: „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. Książka ta przekazuje bardzo pozytywne wartości. Uczy na czym polega prawdziwa miłość i odpowiedzialność. Zachęca do poznania losów bohaterów i mrozi momentami krew w żyłach. Pokazuje jak zwycięża dobro. Bohaterowie książki przeżywają mnóstwo przygód. Ich perypetie są magiczne. Dlatego bardzo serdecznie zachęcam do jej przeczytania.Krzyś, 3d
 

***
W czasie wakacji przeczytałam lekturę „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.
Głównym bohaterem książki jest weterynarz John Dolittle, który bardzo lubił zwierzęta i miał ich sporą gromadę. Ulubione zwierzęta Doktora to: kaczka Dab-Dab, pies Jip, świnka Geb-Geb, papuga Polinezja i sowa Tu-Tu. Dolittle potrafił rozmawiać ze zwierzętami. W książce są opisane różne, ciekawe przygody, które przeżywają bohaterowie. Polubiłam Doktora i jego zwierzęta, dlatego zachęcam do przeczytania tej książki.
Olga, 3d


Ze szkolnej biblioteki wypożyczyłem kolejną książkę napisaną nowoczesnym językiem – „Dziennik Cwaniaczka”. Nie jest to nawet książka, ale bardziej poradnik (jak przetrwać w szkole). Cechuje ją „dosadny” humor. Bardzo szybko się ją czyta, pewnie dlatego, że prawie na każdej stronie są obrazki. To z pewnością sprawia, że nawet najbardziej oporne pod względem czytania dzieciaki, chętnie po nią sięgną. Polecam.Krzyś, 3d

          

***

               Niedawno przeczytałem lekturę szkolną ''Oto jest Kasia''. Autorką książki jest Mira Jaworczakowa. Jest ona autorką wielu znanych utworów dla najmłodszych,które ukazywały się w serii ''Poczytaj mi mamo'' lub są lekturami szkolnymi.

        Główną bohaterką książki jest Kasia- uczennica klasy drugiej szkoły podstawowej. Gdy ją poznajemy ma 8 lat. Kasia mieszka z rodzicami i starszym bratem Jurkiem. Kasia jest wzorową uczennicą, lubi spędzać czas ze swoimi koleżankami: Ewką, Magdzią oraz Antolką. Kasia lubi, kiedy wszystkie dziewczynki się jej słuchają, i kiedy wszystko dostaje, a ona sama często czuje się „oczkiem w głowie” całej rodziny.

   Pewnego dnia na świat przychodzi jej młodsza siostra Agnieszka, od tego  czasu wszystko się zmienia. Kasia bardzo przeżywa narodziny siostry, staje się opryskliwa, uparta i kapryśna, często jest zła, uczy się coraz gorzej. Pewnego dnia Kasia musi zostać sama w domu z Agnieszką, a brak opieki doprowadzi do choroby młodszej siostry.

   Książka ''Oto jest Kasia'' podobała mi się, ale mnie nie zachwyciła. Podobała mi się, bo zamieszczone w niej przygody były ciekawe, książka pokazuje wzajemne relacje z młodszym rodzeństwem. Wolę jednak czytać  książki przygodowe. Ta książka zrobiła na mnie wrażenie pozytywne. Tę książkę polecam każdemu, kto został starszym bratem lub siostrą.

Janek J., 3c
***
Dziś chciałbym podzielić się z Wami moimi wrażeniami z lektury „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej. Książkę tę poleciła nam Pani Małgosia – wychowawczyni naszej klasy, 3c.

            Główną bohaterką tej lektury jest Kasia. Nie wzbudziła ona we mnie sympatii, ponieważ od samego początku jest samolubna. Na pierwszych stronach jest też wzorową uczennicą, ale wobec dziadków, rodziców, brata i koleżanek jest bardzo niemiła. Odkąd urodziła się jej siostra, Kasia już całkiem przeszła na ciemną stronę mocy. Stała się wtedy tak okropna, że aż przypominała mi Bizia – potwora ze słowiańskich legend, ale nie będę o nim pisać, bo jest naprawdę straszny. Możemy sobie powiedzieć, że gdy Kasi urodziła się siostra, Kasia poczuła się odrzucona i strasznie zazdrosna. Kiedyś została sama z Agnieszką. Siostra zaczęła płakać, a Kasia nie zwracała na to uwagi. Nagle płacz dziecka stał się dziwny. Na szczęście Kasia w porę przyszła. Młodsza siostra leżała głową do poduszki i nie mogła oddychać. Kasia obróciła Agnieszkę i dla pewności okryła ją swoim swetrem, bo dziecko było zmarznięte. Potem siostra zachorowała na zapalenie płuc. Kasia bała się o siostrę i czuła się winna. Kiedy Agnieszka wreszcie wyzdrowiała, wszyscy, również Kasia, bardzo się cieszyli. Kasia zmieniła się nie do poznania – była milsza i weselsza, a dla Agnieszki stała się super-siostrą. Szkoda, że dopiero po takiej strasznej sytuacji.

            Książka może nie zachwyca, ale mi się dosyć podobała. Uwaga,  dzieci wrażliwsze mogą się trochę przestraszyć!
Michał J., 3c

***

Recenzje uczniów klasy 3e*** 
Recenzje uczniów klasy 4b 

***
Recenzje uczniów klasy 2b

***"Zwiadowcy" to dzieło Johna Flanagana. Ta historia rozgrywa się w 650 roku wspólnej ery. Książka opowiada o losach Halta, Willa, Allys, Harace'a, Evelyn, Giliana i wielu rosłych Skandian w hełmach z rogami. Razem przeżywają mnóstwo przygód.
W pierwszym tomie poznajemy 15-letniego Willa, chłopca z sierocińca na Zamku Redmont, który ma zostać czeladnikiem jednego z mistrzów. Niestety, żaden z mistrzów nie chce go na ucznia ponieważ nie przejawia żadnego talentu. Pojawia się tajemniczy mężczyzna w płaszczu z kapturem, który chce dać mu szansę. Will jest zaintrygowany tą postacią, a jednocześnie boi się go. Człowiekiem tym jest Halt, legendarny zwiadowca króla Araluenu. Halt zdaje się wiedzieć dużo o ojcu Willa.
Will ćwiczy pod okiem Halta. Jest to mozolna, codzienna praca. Spotyka się z przyjaciółmi z sierocińca, popoda przy tym w ostry konflikt z jednym z nich. Stają się wrogami do momentu gdy naprawdę potrzebują swojej pomocy. Ich losy będą się przeplatać wielokrotnie.
Wkrótce Halt otrzymuje zadanie, które zaważy na losach królestwa. Zabiera ze sobą Willa. Wyprawa ta okaże się próbą charakterów.
Wszystkie tomy obfitują w przygody, a każdy potrafi zaskoczyć. Wśród bitew, intryg i pościgów nie brak humoru, który dodatkowo uprzyjemnia nam lekturę. Jest wiele odniesień do prawdziwych miejsc i zdarzeń.
Serdecznie polecam przeczytanie wszystkich tomów.

 Zuzanna, 5b

 
***


Niedawno przeczytałam książkę pt. „Harry Potter i więzień Azkabanu” . Do zakupu książki nakłoniły mnie dwie poprzednie części z serii „Harry Potter”, które bardzo mi się spodobały, oraz fakt , iż jest to powieść  fantasy , a ja bardzo lubię książki tego rodzaju. 

Powieść ta, to kontynuacja przygód czarodzieja, Harry’ego Pottera. Autorką  książki jest J.K Rowling  (Joanne Kathleen Rowling).

Co ciekawe, Rowling do napisania tej opowieści zainspirowała się śmiercią swojej matki. Autorka powiedziała kiedyś w programie The Oprah Winfrey Show: „Żałuję, że moja matka nigdy nie zobaczyła, jaki sukces odniosły moje książki, ale wiem, że byłaby nimi zachwycona. To dziwne, ale jestem przekonana, że te książki nie byłyby takie, gdyby ona nie umarła. Jej śmierć jest obecna na co drugiej stronie wszystkich książek. Co najmniej połowa przygód Harry'ego dotyczy śmierci. Jestem przekonana, że gdyby moja matka nie umarła, nie byłoby Harry'ego Pottera. Te książki powstały, ponieważ bardzo ją kochałam, a ona umarła .”

Główną postacią w tej książce jest Harry Potter, który po śmierci rodziców trafia do ciotki Petunii i wuja Vernona.  A następnie  zaczyna naukę w szkole magii i czarodziejstwa w Hogwarcie. Bohater bardzo tęskni za obecnością rodziców, ale na szczęście ma przy sobie wspaniałych przyjaciół Hermionę Granger i Rona Wesleya. Zaskoczyć was mogą w tej części dementorzy, czyli mroczne postacie wysysające zarówno z ludzi jak i z czarodziei szczęśliwe wspomnienia, oraz nowy nauczyciel obrony przed czarną magią, który skrywa niezwykłą tajemnice, o której dowiecie się po przeczytaniu lektury.

Akcja utworu toczy się m.in. w: Hogwarcie, Azkabanie i Wrzeszczącej Chacie. Treść książki przedstawiana jest przez  osobę trzecią, co mi się bardzo podoba, ponieważ dzięki temu wiemy  co myśli i widzi  główny bohater (np. Harry), ale też śledzimy rzeczy niewidoczne dla tej  postaci.

Najbardziej wzruszyły mnie dwa zdania z tej powieści , które  przytoczę:

- "Śmierć będzie ostatnim wrogiem, jaki będzie pokonany" grób Potterów ",

-„Nie żałuj umarłych Harry. Żałuj żywych, a przede wszystkim tych, którzy żyją bez miłości Albus Dumbledore”

A bardzo rozbawiły mnie wypowiedzi:

 „Ty, co ty tu właściwie robisz? – zapytał Stan, porzucając swój oficjalny ton.
– Przewróciłem się.
– A po kiego grzyba? – zachichotał Stan.
– Nie zrobiłem tego umyślnie – odpowiedział Harry, trochę urażony.”    

            „Wyglądasz bardzo zdrowo, Potter, więc wybacz mi, ale nie zwolnię cię z obowiązku odrobienia pracy domowej. Chyba że byś umarł, wtedy możesz śmiało czuć się zwolniony. Minerwa McGonagall.’

Czytając tę książkę można zobaczyć postacie, które tam występują swoimi oczami. Tekst pobudza wyobraźnię.  Autorka  zostawiła  duże pole do popisu czytelnikom , którzy mogą mieć własne wizje postaci.

Podsumowując, książka ta  jest naprawdę godna polecenia, to przyjemna lektura. Warto ją  przeczytać, szczególnie jeśli lubisz powieści w stylu fantasy. Z całego serca zachęcam do jej przeczytania , mnie pochłonęła na długie godziny…...
         Lena, 5a

***

Polecam wam książkę pod tytułem Tomek Łebski fantastyczne wymówki (i inne pomysły) autorstwa Liz Pichon. Ta książka opowiada o Tomku Łebskim, który ma siostrę Dankę i zawsze strasznie śmieszne przygody. Według mnie najlepsza przygoda była o tym, jak Tomek i jego przyjaciel wzięli śmieszne zdjęcia Danki i pokazali je chłopakowi Danki. Książka jest też bardzo ciekawa graficznie, ponieważ ma śmieszne rysunki. WARTO PRZECZYTAĆ !

   Tymon, 3c


 ***

           W książce Joanny Olech "Dynastia Miziołków" głównym bohaterem jest Miziołek. Książka jest napisana w formie pamiętnika. Chłopiec ma 12 lat i z niewiadomych przyczyn nazwano go Miziołkiem. 
W książce każdy z domowników ma ksywkę np. Mamiszon, Papiszon. Chłopiec jest zabawny. Główny bohater opowiada o szkole, swoich ocenach i historiach jakie przeżył. 
Książka bardzo mi się spodobała. Była z humorem i to mi się najbardziej podobało. Szkoda, że nie ma więcej części. Jedyne co można tej świetnej książce zarzucić jest to, że jakby nie ma końca, zakończenia.

Marta, 5a

***

            "Baśniobór" to pierwsza książka fantasy Bardona Mulla. W wersji anglojęzycznej wydano ją 10 lat temu.
Rodzeństwo Kendra i Setch mają spędzić wakacje u dziadka. Dziadek wita ich z serią zakazów,  których Setch nigdy nie przestrzega.
Okazuje się, że ten dziwny staruszek pełni bardzo ważną funkcję - jest opiekunem niezwykłej krainy, Baśnioboru. Ten tajemniczy świat musi sprostać wielu niebezpiecznym zagrożeniom. Tylko ... czy uda mu się jemu przetrwać ?
       Przeczytałam wszystkie 5 tomów i chciałabym wymazać swoją pamięć by znowu wejść do Baśnioboru. Książka pokazuje nam nasze wady, których nie potrafimy dostrzec i uczy jak pokonywać trudności.
        Julia S., 5a

***


Recenzja książki pt. „Dawca”
Wyobraźcie sobie, że mieszkacie w miejscu gdzie nieznane są kolory, wspomnienia miłość i smutek, a wszystko jest jednolite.
Jest tylko jedna osoba, która trzyma w sobie wszystkie wspomnienia, widzi barwy  i wie co to znaczy radość i złość. Czy wspomnienia, piękne kolory i uczucia nadające żuciu sens wrócą do ludzi?
Jeśli chcecie znać odpowiedź, koniecznie przeczytajcie książkę pod tytułem „Dawca” napisaną przez Lois Lowry.
Zosia, 5a

***

Moją ulubioną książką, która została na długo w mojej pamięci jest to książka napisana przez Roalda Dahl pt. „Charlie i fabryka czekolady” i była jedną z zalecanych lektur szkolnych.
Po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie co jest najważniejsze w życiu: rodzina, przyjaźń, miłość.
Książka opowiada o chłopcu o imieniu Charlie. Charlie Bucket jest chłopcem pochodzącym z bardzo biednej rodziny. Chłopiec bardzo lubi czekoladę, ale dostaje ją raz w roku na swoje urodziny. Pewnego dnia Charlie znajduje zakopany w śniegu banknot. Od razu biegnie do sklepu i kupuje czekoladę. W ten sposób udaje mu się zdobyć złoty kupon, a złoty kupon daje mu przepustkę do fabryki Willy’ego Wonki. Z dziadkiem oraz  z czworgiem dzieci odwiedzają fabrykę czekolady.
W fabryce czekolady Charlie przeżyje fantastyczne  przygody. A jakie to niespodzianka? Dowiecie się po przeczytaniu tej książki.
Bardzo polecam tą powieść. Książka jest bardzo interesująca. Przenosi czytelnika  w świat nieprawdopodobny i nierealny, a jednocześnie taki nasz - codzienny. Książka jest dla dzieci (w książce użyto dużych liter żeby łatwiej się czytało), ale również dla dorosłych, ponieważ  porusza bardzo ważne sprawy takie jak rodzina, miłość, przyjaźń.
Również po przeczytaniu książki polecam obejrzenie filmu, który jest również bardzo interesujący. Jest to amerykańsko-brytyjska produkcja z 2005 roku pod tym samym tytułem.  Jedną z głównych  ról zagrał Johnny Depp, a Danny Elfman skomponował muzykę.
Gorąco zachęcam do przeczytania!
Zuzanna P., 5a

***

        Jedną z książek, która mi się spodobała jest „Percy Jackson Złodziej Pioruna”. Autorem tej książki jest Rick Riordan.
Bohaterem tej książki jest Percy Jackson, pół bóg, który chce uratować mamę. Zostaje wysłany do obozu dla pół bogów, w którym trenuje walkę mieczem, by walczyć z potworami. Książka ma ciekawą akcję, dużo się dzieje. Trudno się od niej oderwać. Książka spodoba się wszystkim chłopcom, a może nawet niektórym dziewczynkom.
Maciej, 5a

***

            Pewnego słonecznego dnia poszłam z tatą do księgarni po nową książkę pod  tytułem "Zezia i wszystkie problemy świata ". Wiedziałam , że mam już dwie części więc muszę mieć i trzecią .
   Książka napisana jest przez Agnieszkę Chylińską , która pisze o swoich trzech dzieciach. Ta trójka ma na imię : Zezia , Giler i Oczak .Główną bohaterką jest Zezia , która naprawdę ma na imię Zuzia . Jej rodzice mają na nazwisko Zezik i stąd bierze się przezwisko Zezia , przez Gilera inaczej Czarka. Bohaterka w tej części jest coraz starsza ma 11 lat  i dotykają ją ,,dorosłe’’ problemy. Dziewczynka próbuje się z tym zmagać , czyli próbuje się siłować na swój sposób.  W Zuzi życiu pojawia się okres dorastania .Bohaterka w książce poznaje trzy osoby , jedną z nich to dziewczyna o imieniu Basia , także poznała Piotrka i Przemka  .W tych dwóch osobach Zuzia się zakochała i rozmyśla komu dać szansę . Dla dziewczynki trudno być jednocześnie gwiazdą sportu , szkolną prymuską  i jeszcze znaleźć czas dla przyjaciół, zająć się rodziną , szczególnie dorosłymi już przecież rodzicami. Czy  Zuzia sobie z tym poradzi?
       Moim zdaniem ta książka jest bardzo ciekawa, wciąga mnie jak i moje kuzynki które tą książkę przeczytały. Radzę przeczytać tą książkę i dwie pierwsze części również.    
  
Zuzanna W., 5a

***

Recenzja książki „Pan samochodzik i Wyspa Złoczyńców” autorstwa Zbigniewa Nienackiego

            Książka opowiada o przygodach pana Tomasza. Jest on kustoszem muzealnym, a jego pasją jest rozwiązywanie zagadek historycznych.  W spadku po zmarłym wuju odziedziczył samochód, z którego wszyscy się śmieją, a tak naprawdę potrafi on pływać i jest bardzo szybki.      

            Pan Tomasz przyjeżdża w okolice Ciechocinka w poszukiwaniu zbiorów muzealnych ukrytych podczas II wojny światowej przez dziedzica Dunina. Spotyka tam grupę archeologów oraz harcerzy i zaprzyjaźnia się z nimi. Podczas poszukiwań próbują rozwiązać zagadkę Wyspy Złoczyńców i bandy Barabasza. Szukają także sprawcy zabójstwa Nikodema Pluty - jednego z członków bandy. Spotykają tam tajemniczego kierowcę czarnej limuzyny. Wyprawa okazuje się fascynująca, lecz pełna niebezpieczeństw.

            Książka bardzo mi się podoba. Jest interesująca, trzyma w napięciu i bardzo trudno się od niej oderwać. Polecam ją tym, którzy lubią książki historyczne oraz zagadki kryminalne.

Bartek K., 5a
 
***

            Książka, którą chcę wam przedstawić nosi tytuł „Najpiękniejsze mity Greckie”.  Jej autorem jest Dimiter  Inkiow, a przetłumaczyła Alicja Lehrke.
 Ta książka opowiada o różnych mitach greckich między innymi o: Walce Gigantów,  Jabłku Niezgody, Koniu Trojańskim i Sfinksie oraz jej straszliwej zagadce. Z tej książki również dowiemy się kto zasiada w radzie bogów wraz z Zeusem na wysokim wzgórzu zwanym Olimp. Dowiemy się jak narodziła się Atena, bogini mądrości i strategii wojennej. Odpowiecie sobie na pytanie  „Kim są : nimfy, centaury, satyry i herosi?”. Zajrzyjcie do książki i dowiedzcie się więcej o Mitologii  Greckiej.
Moim zdaniem jest to książka warta przeczytania i bardzo ciekawie opowiedziana.
Matylda, 5a

***

           Opinia o książce ,,Amelia i Kuba nowa szkoła" napisanej przez Rafała Kosika.
To książka o inteligentnym rodzeństwie zmieniającym szkołę. Znajdują wiele przygód związanych ze szkołą i nie tylko. Warto tę książkę przeczytać, a jest dla czytelników od 7 do 12 lat lecz starsi też znajdą coś dla siebie.
Igor, 5a
***

              Chciałbym wam zareklamować książkę Johna Flanagana „Drużyna – wyrzutki”. Historia tej książki toczy się w Skandii, a głównym jej bohaterem jest Hal Mikkelson. Książka ta opowiada o przygotowaniach chłopców do bycia w przyszłości wojownikami. Nastoletni chłopcy wysyłani są bez rodziców na wyprawę, podczas której uczą się walki i sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Główny bohater bierze udział w wielu trudnych zadaniach. Wraz z bohaterami tej książki przeżyjesz wiele ciekawych przygód.
Bartosz, 5a

***

Jak pokochać szkołę?

Po zimowych feriach pani od języka polskiego wybrała dla nas lekturę pt. „Sposób na Alcybiadesa” autora Edmunda Niziurskiego.  Z definicji nie lubię czytać książek, które ktoś mi narzuca. Jednak zaciekawił mnie tytuł, a w szczególności słowo Alcybiades pisany z wielkiej litery.

Tytułowy Alcybiades okazał się jednym z nauczycieli warszawskiej szkoły, a fabułę dopełniła intrygująca akcja uczniów z ósmej klasy. Finał był dla mnie zaskakujący. Niektóre pomysły moich starszych kolegów sprzed pół wieku można zastosować w współczesnym szkołach.

Jeżeli moja krótka recenzja przykuła waszą uwagę to odsyłam Was do najbliższej biblioteki. Obiecuję, że oceny w szkole „pójdą w górę” przy małym nakładzie pracy. :-)))
 

Mikołaj, 5a
 

***

             Opowiadania z książki „Fajna ferajna” to prawdziwe historie bardzo młodych bohaterów Powstania Warszawskiego. Najmłodszy z nich, dziewięcioletni Jureczek miał tyle lat co ja teraz, gdy walczył o Polskę. Pozostali byli niewiele starsi, a wszyscy bardzo odważni i dumni z tego, że są Polakami. Warto poznać prawdziwe historie najmłodszych bohaterów Powstania Warszawskiego. Polecam!


              Książka, którą bardzo Wam polecam to „Niania”. Jest to opowieść o pewnej nieznośnej gromadzie dzieci, które aż do momentu przybycia Niani były zupełnie nie do opanowania. Pewnej nocy jednak, wraz z przybyciem do domu Niani wszystko się zmieniło… Zaczęły dziać się bardzo dziwne i coraz dziwniejsze rzeczy.  Bardzo polecam tę książkę, bo jest strasznie śmieszna i przyjemnie się ją czyta.


              Następną polecaną przeze mnie książką jest „Klub Poszukiwaczy Przygód” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk. Jeśli lubisz przygody i tajemnice to szybko łap za tą książkę i zatop się w potoku przygód. Wraz z głównymi bohaterami przeżyjesz niebezpieczne przygody i rozwiążesz najtrudniejsze zagadki.             Nie lubisz chodzić do szkoły? A czy wiesz, że na świecie pewna dziewczynka prawie została zamordowana za to, że chciała się uczyć? „Która to Malala?” to tytuł książki o dramatycznych wydarzeniach z Pakistanu, autorstwa Renaty Piątkowskiej.  Główna bohaterka walcząc o prawo do nauki dziewcząt została postrzelona w głowę przez talibów.  Po tej lekturze uwierzysz, że naprawdę mamy szczęście, że możemy spokojnie chodzić do szkoły J


           Kolejną książką, którą Wam polecam jest „Biały Kieł” Jacka Londona. To piękna powieść o kontaktach wilka z ludźmi i innymi psami. Jeśli lubisz wartką akcję i opowieści o zwierzętach, ta książka jest właśnie dla Ciebie.


Adam, 3a
***
"Moja niezapomniana przygoda"

            Moja niezapomniana przygoda, to codzienne spotkanie z książką. Ostatnio wcielam się w postać sympatycznego Detektywa Pozytywkę. Tytułowy bohater potrafi rozwiązać każdą, nawet najtrudniejszą zagadkę, a ja dzięki niemu, codziennie przeżywam nowe przygody i choć na chwilę staję się detektywem.

Krzyś, 2d

 ***

***

           Nela to dziewczynka, która w wieku 5 lat zaczęła zwiedzać świat. Podróżuje, zwiedza, poznaje ciekawych ludzi i ich zwyczaje, niezwykłe zwierzęta i zjawiska i dzięki temu może napisać swoje książki. Książki są zatytułowane  „Nela mała reporterka”. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o jednej z nich.
          W tej części jeden z rozdziałów poświęcony jest hipopotamom. Dziewczynka opowiada o tym jak bardzo hipopotamy są groźne, choć wyglądają na miłe, słodkie i niezbyt szybkie. Mówi, że lepiej nie zbliżać się do hipopotamów bo mogą człowieka zranić a nawet zabić. Nela w swoich książkach opisuje też mnóstwo innych zwierząt i ciekawostek z różnych zakątków świata, ale żeby się  o tym przekonać musicie przeczytać jej książki. Uważam, że warto przeczytać wszystkie książki Neli, ponieważ są bardzo pouczające i dzięki nim można się dużo dowiedzieć o świecie.

Zosia, 5a

***

         Chciałabym zaproponować Wam do przeczytania książkę autorstwa Agnieszki Stelmaszyk pt. „ Klub Poszukiwaczy Przygód. Zmora Doktora Melchiora”.
Książka jest bardzo ciekawa i szybka do przeczytania.
         Klub, który założył Przemek zajmuje się szukaniem zaginionych obrazów skradzionych z Muzeum Okręgowego. Kiedy okazuje się, że klubowicze rozwiązują zagadki pozostawione przez złodziei szybciej niż policja i wciąż wyprzedzają policję o krok policjanci zaczynają mieć na nich oko. A jeszcze do tych wszystkich kłopotów w domu doktora Melchiora Migdałka pojawia się zmora. Zmora straszy doktora tylko w nocy i doktor przez to chodzi niewyspany.

         Czy dzieciom uda się rozwiązać wszystkie zastawione na nie pułapki? Jeżeli jesteście ciekawi sięgnijcie po książkę. Polecam tą lekturę tym bardziej, że ma ona dalszy ciąg w kolejnych tomach Klubu Poszukiwaczu Przygód.

Zosia, 5a***

„Tytus Romek i A'Tomek” – H. J. Chmielewski
Dlaczego lubisz komiksy?
Dlaczego lubisz komiksy Tytus Romek i A'Tomek? : Bardzo lubię czytać komiksy Tytus Romek i A'Tomek,  bo jest w nich dużo wesołych przygód i ciekawe pomysły zabaw na podwórku.


Olaf, 2d


***

„Tajemnica cyrku” - Martin Widmark
Chciałbym polecić książkę autorstwa Martina Widmarka, pt.: „Tajemnica cyrku”. Książka opowiada jak Lasse i Maja odkrywają różne tajemnice. Akcja toczy się w cyrku, który kryje wiele tajemniczych zagadek. Detektywi odkrywają, że widownię okrada… „nieuchwytny kieszonkowiec”. Zachęcam do przeczytania. To wspaniała pozycja na długie zimowe wieczory.

Krzyś, 2d***

           Poznajcie Pollyannę – jest to ciepła, miła, pogodna i sympatyczna dziewczynka. Ma 11 lat i jest sierotą. Gdy przyjmuje ją ciotka Polly, Pollyanna bardzo się cieszy. Poznaje u swojej cioci Nacy, gosposię, z którą bardzo się zaprzyjaźnia i której opowiada o swojej grze w zadowolenie. W tej grze chodzi o to, żeby dopatrywać się szczęśliwych stron w każdej sytuacji. Dzięki grze Pollyanna uszczęśliwia całe miasteczko, w którym zamieszkała. Pomogła nawet chłopcu, który był sierotą, tak jak Pollyanna, a dzięki niej mógł zamieszkać u pana Pendtletona.

           Jeżeli spodobała Wam się krótka charakterystyka Pollyanny zachęcam Was do przeczytania książek „Pollyanna” oraz „Pollyanna dorasta” autorstwa Eleanor H.Porter.

Zosia, 5a

***

             Zachęcam Was do przeczytania książki pod tytułem „Łowcy Skarbów” autorstwa James’a Patterson’a.
Jest to bardzo ciekawa książka o czwórce rodzeństwa i ich rodzicach. Wszyscy razem pływają od dawna statkiem, który nazwali „Zguba”. Razem szukają pięknych skarbów i nurkują, żeby je wydostać.
Kiedy pewnego dnia na wyspie znika ich mama, a potem w czasie strasznego sztormu znika tata, rodzeństwo postanawia się nie poddawać i dalej prowadzić rodzinny biznes. Dzieci muszą jak najszybciej odnaleźć skarby, wśród nich wraki statków pełne złota i skradzionych dzieł sztuki, a przede wszystkich swoich rodziców. Muszą uważać na złych piratów i okrutnych złodziei.

Czy im się uda? – dowiecie się po przeczytaniu książki. 

Zosia, 5a


***Recenzja Kubusia Puchatka
           
            "Kubuś Puchatek" to ciekawa lektura nie tylko dla młodszych czytelników, ale też dla starszych. Książkę napisał Alan Aleksander  Milne. Lektura doczekała się wersji kreskówkowej, jednak bardziej fascynujące jest wydanie książkowe. Książka oparta jest na prawdziwych postaciach. Krzyś to syn autora, a reszta postaci odzwierciedla różne charaktery. Kłapouchy jest wiecznie smutną postacią, a Tygrysek jest zawsze  energiczny.  Królik to porządniś. Nie lubi, gdy Kubuś nawet troszkę nabałagani. Prosiaczek to strachliwa postać i cicha. Sowa odzwierciedla rolę przemądrzałą. Natomiast Krzyś to mądry chłopiec, który daje im wszystkim przydatne rady. Będąc każdy sobą uzupełniają się i dlatego każdy może nauczyć się od nich przyjaźni. Powiedzenie "jeden za wszystkich wszyscy za jednego" bardzo przypomina ich załogę.
            Książka opowiada o ciekawskim misiu, który lubi miód i uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Ma kilku prawdziwych przyjaciół: Krzysia, Prosiaczka, Królika, Tygryska, Sowę i Kłapouchego. W stumilowym lesie cały czas trwają ciekawe gry. Kubuś ciągle uczy się nowych rzeczy od Krzysia, a Krzyś ogląda zwyczaje misia i całej ferajny. Całymi dniami mogą trwać ich harce, a gdy wieczorami czują się błogo idą do swoich domków lub norek. Głuptasek Kubuś ma różne przygody. Mały bohater ruszył raz na pomoc ratować prosiaczka z opresji podczas ulewy w stumilowym lesie, która spowodowała wielką powódź. Raz udawał chmurkę. Przywiązał się do balonika i poszybował w górę, gdzie chciał tylko wykraść miód z ula, który znajdował się wysoko na drzewie. Więcej ciekawych przygód można znaleźć w książce pod tytułem "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka".
            25 listopada w Dzień Pluszowego Misia w wielu szkołach czyta się opowieści sławnego misia. Dzieci lubiąc tą postać przez cały dzień nie mogą się z maskotką rozstać. Wieczorem natomiast rodzice czytają im ciekawe i zabawne przygody tego uwielbianego przez wszystkich bohatera. Popularna książka jest zadawana jako lektura w najmłodszych klasach, a po latach nadal wraca się do książki i wspomina miłe chwile z nią spędzone.
            Pierwszy raz usłyszałam o Kubusiu i jego ferajnie, kiedy byłam bardzo mała. Zdjęłam książkę z półki i zaczęłam oglądać obrazki, a wtedy mama zapytała czy chcę posłuchać. I tak zaczęła się moja przygoda z Kubusiem. Drugi raz wróciłam do lektury już sama, w pierwszej klasie. Odkryłam wówczas nowe oblicze książki. Zachęcam do samodzielnej lektury i życzę miłych wrażeń. Polecam wszystkim książki "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka". W tych opowiadaniach jest wiele mądrości, z których można się wiele nauczyć o prawdziwej przyjaźni.

Martyna, 5a


***


"Dziadek i niedźwiadek"

              Polecam Wam książkę Łukasza Wierzbickiego opowiadającą prawdziwą historię niedźwiadka Wojtka. Ten niedźwiadek był przyjacielem żołnierzy z Armii Andersa i brał udział w ich walkach i wojennych wędrówkach. To wciągająca i pięknie napisana opowieść o niedźwiadku – żołnierzu, dzięki której dowiecie się więcej o czasach wojennych. Gorąco polecam.
Zosia, 5a***

"Kubuś Puchatek"

            Jest to książka bardzo znana. Opowiada o żółtym, pluszowym i głupiutkim misiu – Kubusiu Puchatku. Książka to zbiór zabawnych przygód Kubusia. Historie te przedstawia ojciec Krzysia – właściciela pluszowego misia Kubusia. Choć jest to książka dla dzieci, znam wielu dorosłych, którzy ją kochają. Jest zabawna, ale też wzruszająca. Osobiście uwielbiam ją i uważam, że to jedna z lepszych przedstawicielek literatury dziecięcej. Mój ulubiony rozdział to ten, w którym prosiaczek spotyka słonia. Oto cytat:
„Puchatek obudził się nagle z uczuciem dziwnego przygnębienia. To uczucie dziwnego przygnębienia miewał już nieraz i wiedział, co ono oznacza. Był głodny”.
Milena, 5b


***
             
         W domu rodzinnym Brownów posłuszeństwo, dyscyplina i dobre maniery, to zjawiska obce mieszkającym tam dzieciom. Lecz pewnego dnia w czasie szalejącej burzy zjawia się w ich domu tajemnicza niania, która wyglądem bardziej przypomina czarownicę niż miłą i dobrze ułożoną opiekunkę. Niesamowite zwroty akcji, pełne magii przygody, latające skarpetki wypełnione owsianką i zwierzęta biegające w dziecięcych ubraniach, a do tego wszystkiego ślepa jak nietoperz i dumna jak paw ciotka Adelajda – to składniki mikstury dobrej zabawy. Koniecznie przeczytaj książkę Christianny Brand pod tytułem „Niania”.

          Ostrzeżenie: książka nieodpowiednia dla osób nielubiących się śmiać.
Jakub, 3a
***


          Jeśli ciekawi Cię kosmos oraz różne astronomiczne zagadki,

sięgnij  po serię książek autorstwa Stephena Hawkinga i Jego córki Lucy pod tytułem:

„Jerzy i tajny klucz do Wszechświata”

„Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu”

„Jerzy i Wielki Wybuch”.

          Jest to cykl przygód pewnego chłopca, który odkrywa komputer tworzący kosmiczne portale.
Odkryj z Jerzym skąd się biorą czarne dziury, czy można się z nich wydostać, co to jest wielki zderzacz hadronów i gdzie w przestrzeni kosmicznej leży strefa Złotowłosej. Wspaniałe przygody i mnóstwo

ciekawostek  ze świata kosmosu.

         Zapraszam Cię w niesamowitą kosmiczną podróż.Jakub, 3a
***          Ty i Twoi koledzy jesteście w Klubie Poszukiwaczy Przygód.
Waszym zadaniem jest:
- odnalezienie zaginionej kolekcji obrazów,
- rozwiązanie zagadki zmory dr Melchiora,
- zdemaskowanie szajki straszącej pewnego lekarza.
Przygody pełne akcji, pościgi i bójki to Wasz chleb powszedni.
          Jeśli chciałbyś tak spędzać wolne popołudnia, wciel się w postać głównego bohatera, Przemka i przeżyj to wszystko nie wychodząc z domu.
Przeczytaj „Klub Poszukiwaczy Przygód” Tom I, autorstwa Agnieszki Stelmaszyk.
Gorąco polecam!

Jakub, 3a
  


 

***
          Czy zastanawiałeś się kiedyś ile wysiłku trzeba włożyć w walkę z karaluchem  będąc  jego rozmiarów, co ma wspólnego klucz z magią i miniaturowymi pokojami oraz czy jest możliwe spotkanie postaci z innych epok? Na te pytania odpowie Ci książka pod tytułem „68 Pokojów”,  której autorką jest Marianne Malone.
Książka jest ciekawą przygodową opowieścią z elementami historycznymi, co czyni ją jeszcze bardziej godną polecenia.
Zapraszam Cię do czytania.

Jakub, 3a 
***

2015/2016

***             Kolejną książką, którą chciałbym Wam polecić jest książka pod tytułem „Sceny z życia smoków” napisana przez panią Beatę Krupską.
Jest to zbiór różnych, bardzo ciekawych opowiadań o smokach. Wszystkie smocze historie są bardzo śmieszne. Najbardziej śmiałem się w trakcie czytania sceny drugiej, ponieważ w tej scenie dwa smoki -  Antoni i Wincenty wybrali się do lasu na grzyby,      a oprócz grzybów znaleźli smoka Zygmunta. Smok Zygmunt grał na dużym saksofonie, z którego wyskakiwał łysy pies i myszy tańczące w takt muzyki. W trakcie leśnej wycieczki trzy smoki bardzo się ze sobą zaprzyjaźniły.
Podobała mi się ta książka, ponieważ jest bardzo śmieszna i ciekawa. W trakcie czytania najśmieszniejszych fragmentów śmiałem się tak, że aż bolał mnie brzuch.         A niektóre historie polubiłem tak bardzo, że czytałem je kilka razy.
Polecam Wam „Sceny z życia smoków” na poprawę humoru.

Adam, 2a
***


           Chciałabym zachęcić Was do przeczytania detektywistycznej trylogii Agnieszki Stelmaszyk pt.: „Koalicja szpiegów”.
Książki opowiadają o trzynastoletnim Robercie, którego rodzice zginęli w wypadku. Pewnego dnia gdy chłopak wracał do domu znalazł dziwny list, którego autorem był Luminariusz. Gdy Robert pokonał długą, męczącą podróż, żeby dotrzeć do autora listu okazało się, że jest jeszcze dwoje innych dzieci, które również spotkał taki sam los jak Roberta. Są to Harriet i David. Ta trójka przeżyła razem wiele ciekawych a czasem bardzo niebezpiecznych przygód.
           Szczegółów Wam nie zdradzę, bo nie chcę psuć całej zabawy z czytania.
Moim zdaniem warto przeczytać te książki ponieważ są ciekawe i bardzo trzymają w napięciu.
Jeszcze raz polecam.

Zosia, 4a
***

            Bardzo zachęcam Was do przeczytania książki pt. "Pan Popper i jego pingwiny" autorstwa Richarda i Florence Atwater. Ilustracje narysował pan Zbigniew Lengren. Książka opowiada o Panu Popperze oraz jego rodzinie, która miała 12 pingwinów. Przeżywali dużo fantastycznych przygód.

Artur, 2b***


Polecam książkę pod tytułem „Jaśki”,  ponieważ są śmieszne i fajnie się je czyta. Ta książka jest napisana przez Jean-Philippe Arau-Wignod i opowiada o ośmioosobowej rodzinie, w której jest sześciu chłopców. Wszyscy chłopcy mają na imię Jan. Każdy syn ma do imienia dodaną literkę. Najstarszy jest Jasiek A, a najmłodszy Jasiek F. 
 Najbardziej podobała mi się historia pod tytułem „Boże Narodzenie w Mont-d'Ors”, ponieważ ten rozdział był najśmieszniejszy. W tym rozdziale rodzina spędzała ferie świąteczne w hotelu wiejskim. Pewnego dnia chłopcy wyszli na dwór w pożyczonych od kuzynów kurtkach, czapkach i rękawiczkach. Zaczęli lepić bałwana i, gdy lepili środkową kulę, okazało się, że była ona w żółte plamy. Żółte plamy okazały się siuśkami psa. Mama chłopców bardzo się zdenerwowała, bo musiała wszystko ręcznie wyprać. 
 Uważam, że ta książka jest bardzo fajna, trochę podobna do historii o Mikołajku, ale moim zdaniem śmieszniejsza. Polecam ją wszystkim, a zwłaszcza chłopcom.


Adam, 2a

  
***Zachęcam Was do przeczytania trylogii Agnieszki Stelmaszyk (ostatnia część w przygotowaniu). Są to książki o sześcioosobowej rodzinie, w której mama jest klimatologiem. Dzieci nazywają się: Alicja, Michał, Zosia i Justynka (zwana Malinką). Ojciec dzieci nazywa się Tomasz, a mama Ewa.

            Pierwsza książka nosi tytuł „Tajemnica gwiezdnego jeziora”, natomiast druga „Wybrzeże szkieletów”. Są to książki detektywistyczne.

            Pierwszy tom trylogii opowiada o tym jak mama dzieci zaginęła z przyjaciółmi podczas wyprawy do Afryki, gdzie badała klimat. Po zaginięciu mamy dzieci z tatą wyruszyły na pomoc. Potem było dużo różnych ciekawych wydarzeń, ale o tym dowiecie się czytając książkę. Powiem Wam tylko, że wszystko skończyło się dobrze, i że wszyscy byli cali i zdrowi.

            W drugim tomie, gdy rodzinka miała wracać do Polski, zniknęło całe plemię Buszmenów. Nikt nie wiedział, co się z nimi stało. Bartkowscy, bo tak nazywa się rodzinka, niezwłocznie wyruszyli w podróż na Czarny Ląd. Wtedy dzieją się różne podejrzane rzeczy, ale o tym również dowiecie się po przeczytaniu książki.

            Natomiast trzeci tom serii Agnieszki Stelmaszyk ukaże się niebawem.

            Jeszcze raz zachęcam do przeczytania trylogii pani Agnieszki.Zosia, 4a


***
 
     Chciałbym zaproponować przeczytanie serii powieści „Eragon’’. Jest to książka 15 letniego pisarza, Christophera Paoliniego, który dzięki ludziom podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych dowiedział się dużo ciekawych rzeczy, zwiedził wiele interesujących miejsc, poznał ich nazwy.

Napisał 7 części serii.

Książki są o nastoletnim chłopcu, który mieszka z kuzynem i wujkiem. Eragon  podczas jednego z wielu polowań znajduje jedno z trzech smoczych jaj. Z jaja wykluwa się smoczyca, której Eragon nadaje imię Saphira  (czytaj: Zafira). Razem przeżywają wiele ciekawych, lecz niebezpiecznych przygód.

Więcej Wam nie opowiem, dlatego, bo bardzo chcę, żebyście przeczytali tę książkę.

Jest naprawdę ciekawa i warta przeczytania.Książki są poukładane w kolejności takiej jak trzeba czytać.Książki „Najstarszy’’, „Brisingr’’ , „Dziedzictwo’’ są w dwóch tomach, a pierwsza część w jednym.

Tymek, 4a


***


Wyobraź sobie ...    

     Wyobraź sobie, że jesteś w grocie i masz jedną pochodnię. Pochodnia wygląda jakby miała za chwilę zgasnąć i pozostawić Cię w strasznej ciemności.
W oddali słyszysz głosy i dźwięk osuwających się kamieni. Słyszysz też kapiące krople wody, a im dalej idziesz tym bardziej grota staje się ciaśniejsza.
W kieszeni mocno ściskasz stare klucze do tajemniczych drzwi. Boisz się, ale masz misję do wypełnienia i nie chcesz zawieźć swoich przyjaciół.
            Czy chciałbyś przeżyć taką przygodę?
Jeśli tak, to sięgnij po serię książek Ulyssesa Moore, której autorem jest Baccalario Pierdomenico. Poczujesz się jak prawdziwy odkrywca podróżując po starożytnych i niesamowitych miejscach. Odkryjesz też wiele tajemnic.
            Zapraszam Cię do czytania.

Jakub, 2a


***


            Jedną z moich ulubionych książek jest „Tato, a dlaczego?” Wojciecha Mikołuszki. Jest to zbiór odpowiedzi na pytania Idy i Kacpra. Ida i Kacper to dzieci autora.

Najbardziej ze wszystkich opowiadań podobała mi się historia o szczepionce. Opowiada o tym jak Kacper był na szczepieniu i trochę się bał, ale okazało się, że go nie bolało. Potem tata wyjaśnił Kacprowi, co to jest szczepionka i po co się szczepimy.

Dowiedziałem się, że mamy w sobie komórki – żołnierzy, które umieją walczyć z zarazkami. Szczepionki zawierają zabite lub prawie nieżywe bakterie, które oznakowują przeciwciała i, gdy te zarazki wnikną do organizmu żywe,  komórki – żołnierze będą wiedziały jak z nimi walczyć.

Bardzo polecam Wam tę książkę, bo jest bardzo pouczająca, fajnie napisana i ma ładne obrazki.

 Adam, 2a
***


Chciałabym zachęcić Was do przeczytania serii książek „Kroniki Archeo” napisanych przez Agnieszkę Stelmaszyk.

Są to przygodowe książki, których bohaterami są dzieci – jest ich pięcioro –  Ania, Bartek, Mary-Jane, Martin i Jim. Jak się już domyślacie Bartek i Ania to rodzeństwo, są oni Polakami, natomiast Mary-Jane, Jim i Martin są rodzeństwem z Anglii.

Ta piątka dzieci ma dużą zdolność mieszania się w kłopoty. Razem z rodzicami, wujkiem i panną Ofelią dzieci w każdej części serii mają inne przygody.

Częścią, która najbardziej mi się podobała była książka pod tytułem „Szyfr Jazona”, jest to ostatnia część z tej serii. Jest o tym jak dzieci z wujkiem, rodzicami i panną Ofelią pojechały do Paryża, żeby wujek Ryszard oświadczył się pannie Ofelii. Natomiast tam opiekunka dzieci czyli panna Ofelia pomyliła walizki na lotnisku. Potem dzieci w swoim hotelu odkryły, że mieszka tam druid. Niestety druid musiał uciec a rodzice z dziećmi pojechali do Cherbourga, żeby tam odnaleźć eliksir. W tym samym czasie Ofelia była w więzieniu, choć nie powinna się tam znaleźć, ale potem na szczęście wszystko udało się naprawić i nawet skarb został odnaleziony.

Natomiast o szczegółach tej książki dowiecie się, jak ją przeczytacie.

Jeszcze raz zachęcam do przeczytania całej serii i mam nadzieję, że będzie się Wam podobać.

Zosia, 4a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz