poniedziałek, 19 grudnia 2016

Anaruk, chłopiec z GrenlandiiAnaruk to chłopiec, który ma 12 lat. Jest jednak bardzo silny i odważny. Jego ojczystym domem jest Grenlandia, która jest największą wyspa na świecie. Anaruk bardzo dobrze poluje na foki, morsy i reny -  są to zwierzęta mieszkające na Grenlandii. Anaruk chodzi ubrany w ciepły kaftan i ciepłe spodnie ze skór zwierząt. Jego charakterystyczne cechy to spryt i odwaga, ale jest również bardzo miły i czasami łatwowierny.

Jan J., 3c

***

Anaruk to chłopiec, który ma 12 Lat i mieszka na Grenlandii. Jest silny, zręczny i odważny. Ma ojca o imieniu Tukto, który często go zabiera na polowania. Anaruk ma pięcioletniego brata o imieniu Nukun. Każdy eskimos w lecie ubrany jest w spodnie uszyte z futra białego niedźwiedzia , bluzę ze skóry foki i buty z miękkiej skóry młodego rena. Ale lato trwa tylko 3 miesiące i jest tak ciepło jak nasza wczesna wiosna. W zimę , która trwa przez długie miesiące eskimosi chodzą otuleni w futra, tak że ledwie nosy widać. Anaruk mieszka w namiotach zrobiony ze skór foki i renów. Chociaż Anaruk nie wie co to szkoła , codziennie zdobywał nową wiedzę i umiejętności potrzebne mu do życia.

Igor M., 3c

***

Anaruk miał 12 lat-był tak silny, zręczny i odważny, że ojciec jego, Tugto, często zabierał syna ze sobą na polowania. Nawet psy i starsi chłopcy, słuchali go z uwagą. Anaruk ma młodszego brata, pięcioletniego Nukuna. Eskimosi ubierają się latem w: spodnie z białego futra niedźwiedzia, bluza ze skóry foki i buty z miękkiej skóry młodego rena. Reny są podobne do polskich jeleni. Lato w Grenlandii trwa tylko 3 miesiące. Ulubione przysmaki dzieci na Grendii to słodki tłuszcz. W Grendandii jesieni wogóle nie ma. Anaruk to opowiesć o życiu, obyczajach mieszkańców Grendandii-Eskimosów. Bohaterem utworu jest mały Eskimos, który od dzieciństwa nawykł do trudnej pracy myśliwego i egzystencji w  trudnych warunkach polarnych.  

Ola, 3c

***

Wśród gromady dzieci eskimoskich, bawiących się między namiotami na brzegu morza, rej wodził Anaruk.
Anaruk to chłopiec z Grenlandii, ma dopiero dwanaście lat jednak jest silny i odważny.
Ma pięcioletniego brata Nukuna i tatę Tugto.
Anaruk bardzo lubi chodzić na polowania z tatą i bawić się ze swoimi kolegami.
Anaruk mieszka na brzegu morza w namiotach ze skór fok i renów.
Dla ochrony przed zimnem Anaruk od stóp do głów ubrany jest w zwierzęce skóry: spodnie z futra białego niedźwiedzia, bluzę ze skóry foki i buty z miękkiej skóry młodego rena.
Jak wszyscy Eskimosi ze smakiem zajada surowe mięso ,jednak krzywiąc się na dziwaczne smakołyki , jakie podsuwa mu przybysz z południa, smakuje mu tylko musztarda. Chłopiec jest bardzo odważny ,razem z innymi Eskimosami bierze chętnie udział w polowaniach ,które są sprawnością każdego Eskimosa.
Pomimo licznych obowiązków i trudów życia na Grenlandii Anaruk jest chłopcem o bardzo żywym i wesołym usposobieniu, nie sposób wyobrazić go sobie w żadnym innym miejscu na świecie.
Amelia, 3c

 ***

Anaruk to Grenlandczyk, który od najmłodszych lat zajmuje się polowaniem na foki, reny oraz niedźwiedzie. Jest uzbrojony w harpun, łuk oraz strzały a na szyi, w skórzanym woreczku, nosi swój amulet. Gdy tylko nauczył się chodzić, dostał swój pierwszy kajak. Anaruk ma tylko dwanaście lat! Mieszka z rodzicami i pięcioletnim bratem Nukunem w namiocie zrobionym ze skóry fok i renów. Ten mały Eskimos ma ciemne oczy i jest bardzo odważny i silny, tak jak jego ojciec, Tugto. Anaruk nosi futro z białego niedźwiedzia, a na polowanie ubiera się w specjalny skórzany kaftan, szczelnie zawiązany pod brodą, wokół kostek na rękach i dookoła otworu kajaka. Tak jak każdy mieszkaniec Dalekiej Północy, Anaruk jest  skromny i prawdomówny. Jest też bardzo dzielny, ponieważ pewnego razu uratował swojego tatę przed niedźwiedziem. Prawie cała Grenlandia jest skuta lodem i nie ma zbyt wielu okazji do kąpieli, dlatego też Anaruk nie umie pływać. Chłopiec ma w swojej osadzie bardzo wielu przyjaciół, a wśród swoich rówieśników wiedzie prym podczas zabaw. 

Franek, 3c

 ***


Anaruk  to dwunastoletni chłopczyk, który mieszka w Grenlandii zwanej Krainą Lodu. Tam nie ma domów z cegły, a ludzie mieszkają w igloo. Anaruk jest silny, zręczny i odważny, dlatego tata uczy go polowania, konstruowania narzędzi oraz broni. Dla ochrony przed zimnem ubrany jest w zwierzęce skóry. Jak wszyscy Eskimosi zjada surowe mięso. Chętnie kosztuje smakołyki, które podsuwa mu przybysz.  Najbardziej smakowała u musztarda. Zadziwiający jest fakt, że nie przypadła mu do gustu czekolada, którą dzieci z innych stron świata uwielbiają. Najdziwniejszą rzeczą jaką zjadł było mydło – ja osobiście nie próbowałam i chyba się nie skuszę.Emilka, 3c
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza