Projekt "Książka"

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją twórczością na szkolnym blogu literackim do przesyłania opowiadań, wierszy, recenzji ciekawych książek na adres mailowy:
sp16.biblioteka@gmail.com  
Autorzy ilustracji mogą przynosić swoje prace do biblioteki.

 ***
2017/2018

 ***

Spotkanie autorskie
  
        W kwietniu i maju naszą szkołę odwiedzili pisarze Paweł Pawlak i Ewa Kozyra-Pawlak. Spotkali się z uczniami klas 3e i 2g. Autorzy opowiedzieli dzieciom o swoich książkach, o tym skąd czerpią pomysły do pisania,  przedstawili także warsztat pracy ilustratora książek. Przeprowadzili dla uczniów ciekawe warsztaty tworzenia papierowych masek.


Link do albumu zdjęć ze spotkania 

        ***

Książki naszych marzeń

        W bieżącym roku szkolnym bierzemy udział w rządowym programie "Książki naszych marzeń". W listopadzie uczniowie podawali propozycje książek, które chcieliby przeczytać: Książki naszych marzeń - propozycje uczniów  . Niektóre z nich są już w zbiorach biblioteki, a pozostałe zostały zakupione. W każdej klasie zostanie przeprowadzony projekt edukacyjny lub lekcja z wykorzystaniem nowych książek .








         ***
Święto Pluszowego Misia


25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Misia. Pluszowego misia lubią zarówno dzieci, jak i dorośli. Dzieci przytulają się do swoich pluszaków, gdy nie ma w pobliżu bliskiej im osoby dorosłej. Jak wynika z obserwacji, miś jest lubiany niezależnie od wielkości i koloru, bo najbardziej liczy się to, że jest puchaty i miękki. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole odbyło się szereg działań poprzedzających ten dzień. I tak w klasach 1- 3 uczniowie pod kierunkiem wychowawców zostali zapoznani z historią tego święta, czytano dzieciom fragmenty książek, w których głównymi bohaterami były misie. Uczniowie klas trzecich napisali własne opowiadania o misiach. Nauczyciele angliści zapoznani uczniów ze sławnym misiem Paddingtonem z Wielkiej Brytanii.
Uczniowie klas 4 i 5 w bibliotece szkolnej przygotowali zestawienia bibliograficzne książek, których bohaterami są misie. Napisali ciekawe recenzje wybranych książek z przygotowanego zestawienia. Recenzje zostały zamieszczone na blogu literackim, podobnie jak najciekawsze opowiadania uczniów klas trzecich.

Uwieńczeniem obchodów Dnia Misia w naszej szkole był wernisaż prac plastycznych i literackich uczniów, który wzbogacony został maskotkami – pluszakami wykonanymi przez uczniow klas 1-3. Najpiękniejsze portrety misiów będzie można jeszcze długo podziwiać na blogu literackim w zakładce ilustracje.





***

             3 i 4 listopada odbyły się spotkania z pisarzami Joanną Kmieć i Andrzejem Żakiem, autorami wydawnictwa Akapit Press.
       Zapraszamy do czytania relacji naszych uczniów w zakładce "Okiem reportera".














***


       2015/2016 to już trzeci rok realizacji projektu edukacyjnego pt.: "Książka". Zapraszamy młodych twórców do współpracy i czekamy na nowe opowiadania, wiersze, recenzje ciekawych książek. Mile widziane będą piękne ilustracje wykonane przez najmłodszych. Uczniowie w tym roku będą mogli wykazać się umiejętnościami reporterskimi na nowej stronie naszego bloga - "Okiem reportera". Opisywane będą na niej ważne, ciekawe i zabawne wydarzenia szkolne czy klasowe. 
        Zapraszamy do pisania i czytania! 
Koordynatorki projektu
Barbara Bierońska i Magdalena Sutor


***


        29 maja po raz kolejny odwiedził nas Łukasz Wierzbicki i zabrał wszystkich uczniów klas drugich, trzecich i czwartych w podróż Machiną przez Chiny pełną przygód i niespodzianek.


 
 ***


                 W marcu i kwietniu uczniowie wszystkich klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach detektywistycznych prowadzonych przez panią Paulinę Nowakowską  z wydawnictwa Zakamarki.  Temat warsztatów nawiązywał do przygód dwojga przyjaciół opisanych w serii  książek "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka i Heleny Willis. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o wydarzeniach w miasteczku Valleby i wspólnie rozwiązywały zagadki i odkrywały tajemnice. Po zajęciach znacznie zwiększyło się grono czytelników książek z tej serii, która liczy już ponad dwadzieścia tytułów.



***

        25 marca odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Literackiego pt. "Chcecie bajki - oto bajka"
Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 34 i Szkołę Podstawową nr 16.
Gościliśmy laureatów z różnych szkół wrocławskich, którzy po odebraniu dyplomów i nagród zaprezentowali publiczności swoje utwory.
Podczas uroczystości wystąpił chór z SP16.





*** 


           W środę 18 lutego odwiedził nas pisarz Łukasz Wierzbicki. Opowiedział dzieciom o Kaziku, nieustraszonym podróżniku z Poznania, który przemierzył Afrykę rowerem. Przedstawił także Niedźwiedzia Wojtka, przyjaciela polskich żołnierzy, który pomagał w bitwie o Monte Casino. Mówił o Benedykcie Polaku, który zawiózł list papieski do władcy tajemniczych Mongołów. Wreszcie zabrał nas razem z Haliną        i Stachem w podróż poślubną... motocyklem na koniec świata, do Chin. Pokazał dzieciom książki, w których są spisane przygody wymienionych bohaterów.






***


Dnia 17.12. 2014 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Iloną Wiśniewską, autorką książki „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”. W spotkaniu uczestniczyła kl. 4a i 4b. Pani Ilona opowiedziała wiele ciekawych historii związanych z wyspą Spitsbergen oraz pokazała liczne fotografie zrobione przez siebie.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć ze spotkania.









 ***
Wszyscy wielcy pisarze byli kiedyś dziećmi, dlatego im wcześniej weźmie się pióro do ręki, tym większa szansa na stworzenie wielkiego dzieła. Nasz blog jest wyjątkowy, bo tworzony z myślą o dzieciach i przez dzieci – uczniów Szkoły  Podstawowej nr 16 we Wrocławiu.

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Dlatego też możemy się tu spodziewać wszelakich tematów; od opowiadania o księżniczce ratującej samotnego rycerza z ponurej wieży, poprzez relację z pasjonującej wycieczki szkolnej, lirycznego wiersza, po przepis na ulubione pierniczki.

Blog jest kontynuacją projektu „Książka”, w ramach którego powstał zbiór opowiadań pt. „O czym piszą dzieci”.

Nic, tylko czytać. Zapraszamy!
Koordynatorki projektu
Barbara Bierońska i Magdalena Sutor



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz